Kuchnia, razem z łazienką, to bez wątpienia najbardziej trudne do zaprojektowania i zaaranżowania pomieszczenia. O ile wiele błędów da się dostrzec i wyeliminować w chociażby gotowej sypialni, o tyle źle urządzona kuchnia bywa bardzo problematyczna. Jeśli jesteście na etapie planowania tego miejsca lub robicie research przed dużym remontem, warto zwrócić uwagę na podstawy projektowania kuchni.

Niedługo na blogu pojawią się też dwie kolejne części omawiające najważniejsze aspekty dobrej kuchni, strefowanie, układy funkcjonalne i najczęściej stosowane materiały.

podstawy-projektowania-kuchni-1Źródło zdjęcia: Mohav Design

Usytuowanie kuchni

Najkorzystniejsze usytuowanie kuchni to kierunek wschodni lub północny. Najwięcej doświetlenia powinny mieć pomieszczenia, w których spędzamy większość naszego czasu, dlatego w otwartych kuchniach często pomija się bezpośrednie sytuowanie okien. Oczywiście im więcej naturalnego światła tym lepiej, dlatego warto zapewnić kuchni dostęp do niego.

usytuowanie-kuchni

W domach jednorodzinnych ważne jest lokalizowanie kuchni możliwie blisko wejścia do domu lub garażu z bardzo prostej przyczyny – do kuchni często będziemy wnosić zakupy. Pamiętam, jak na początku studiów jedna z prowadzących lubiła to omawiać na przykładzie rozlanego po całym mieszkaniu jogurtu, dlatego moje pierwsze studenckie projekty powstały w wielkiej trosce o bezpieczny transport nabiału. Równie korzystnie jest zadbać by do kuchni przylegała spiżarnia. Okna powinny być tak umiejscowione, aby z kuchni było widoczne wejście na działkę lub ogród, w którym bawią się dzieci. Dzięki temu gotująca mama będzie mieć oko na swoje pociechy lub szybkim spojrzeniem upewni się, kto wchodzi na posesję.

 

Co definiuje wygląd kuchni?

Przed wyborem rodzaju kuchni warto odpowiedzieć sobie na bardzo ważne, podstawowe pytania.
Po pierwsze, czy dużo gotujemy, czy tylko podgrzewamy posiłki?
Po drugie, czy samodzielnie rządzimy kuchnią, czy spędzamy w niej czas rodzinnie?
Po trzecie, czy jadamy w kuchni, czy jadalni?
Po czwarte, czy chcemy kuchnią otwartą, czy zamkniętą?

Gdy dokładnie zastanowimy się nad powyższymi pytaniami, przeanalizujemy swoje nawyki i styl życia, a potem urządzimy kuchnię zgodnie z naszymi indywidualnymi preferencjami, na pewno będziemy zadowoleni z użytkowania takiego pomieszczenia. Nie dla każdego kuchnia jest ważną częścią domu czy mieszkania, czasem wystarczy niewielki, funkcjonalny aneks, ale jeśli kochacie gotować postarajcie się uważnie i świadomie urządzić wasze kulinarne królestwo.

podstawy-projektowania-kuchni-2Źródło zdjęcia: KODO

O czym warto pamiętać?

Poza najważniejszymi kwestiami, na które zwróciłam uwagę w poprzednim punkcie, warto pamiętać też o kilku innych aspektach. Nie zapomnijmy o wyborze konkretnego stylu kuchni. Nieumiejętnie zaaranżowany misz-masz sprawi, że będziecie chcieli uciekać z niej gdzie pieprz rośnie. Mała czy duża, kuchnia musi wyglądać spójnie, być funkcjonalna i czysta. W końcu to jedno z najbardziej brudzących się wnętrz w domu, po co dokładać sobie pracy. Czy nie lepiej zadbać na etapie projektowania i urządzania także o łatwe utrzymanie porządku? Tyczy się to szczególnie kuchni otwartych, gdzie nie da się po prostu zamknąć przed gośćmi drzwi i ukryć naszego poobiedniego rozgardiaszu.

Wracając do stylistyki wnętrza, pamiętajcie, że w przypadku kuchni otwartej problem ten jest o tyle większy, że aneks musi pasować charakterem do reszty pomieszczenia, czyli najczęściej salonu. Takie rozwiązanie sprzyja natomiast rodzinnemu spędzaniu czasu i gotowaniu. Warto, aby pojawiła się wyspa czy barek, przy którym małe dzieci mogę oddawać się twórczemu rysowaniu lub odrabianiu lekcji, podczas gdy rodzice zajmują się przygotowaniem posiłków. Przy wyspie domownicy mogą też przygotowywać składniki, wspólnie rozmawiając i ciesząc się swoim towarzystwem, w czasie gdy mama wrzuca pierwsze produkty na patelnię.

Zwróćmy jeszcze uwagę na ergonomiczny aspekt kuchni. Ma być ona bezkolizyjna, ułatwiająca przygotowanie posiłków, dostosowana do przechowywania różnego rodzaju żywności, naczyń i sprzętów. Sprzęt AGD umieść blisko głównego blatu roboczego. O ile to możliwe, wcześniej przewidzieć liczbę gniazdek, jaka będzie potrzebna. Warto zastanowić się nad tymi wpuszczanymi w blat lub chowanymi. Zadbaj o odpowiednią ilość punktów świetlnych nad blatami roboczymi. Osobiście nie cierpię gotować w ciemnych miejscach, w dodatku precyzyjne pracy – a krojenie i obieranie z pewnością się do takich zalicza – wymagają dobrego światła. Zadbaj o swoje oczy, na starość sobie za to podziękujesz!

Równie istotny jest sposób przechowywania żywności. Jeśli w Twojej diecie dominują świeże produkty będziesz potrzebować większej lodówki, niż osoba głównie jadająca na mieście. Zastanów się czy gotujesz na zapas, dla ilu domowników, jak często? Pomyśl o pojemnikach na półprodukty, podziale szafek ze względu na rodzaj przechowywanych rzeczy, dodatkowych gadżetach, które ułatwią korzystanie z kuchni.

podstawy-projektowania-kuchni-3Źródło zdjęcia: Alvhem

Dostosuj kuchnię pod siebie!

Nie bez znaczenia jest też to, czy jesteś prawo- czy leworęczny. Jest to ważne przy lokalizacji stref kuchennych, o czym napiszę w kolejnej części. Pamiętaj też, że kuchnia może, a nawet powinna być dostosowana do wzrostu osób najczęściej korzystających. Wiem jednak, że może to być w praktyce problematyczne. Warto wtedy zadbać na przykład o łatwo dostępny podnóżek, jeśli upieramy się przy wiszących szafkach, lub całkowitą eliminacje wysokiej zabudowy, gdy w kuchni gospodaruje najczęściej niska osoba. Równie istotna jest przemyślana lokalizacja najczęściej używanych sprzętów. Dobrze też się sprawdzą blaty robocze usytuowane na różnych wysokościach, co możemy łatwo zaprojektować wykorzystując choćby niewielką wyspę.

Trójkąt roboczy

trójkąt-roboczyTo nic innego, jak odległości między trzema strategicznymi punktami w kuchni: lodówką, zlewozmywakiem, a płytą grzewczą. Tworzy się trójkąt, którego ramiona powinny wynosić maksymalnie 7-8 m.

Optymalne odległości między poszczególnymi elementami to:

lodówka → zlewozmywak 1,20-2,10 m
zlewozmywak → płyta 1,20-2,10 m (0,9 małe pomieszczenia)
płyta → lodówka 1,20-2,70 m

Po co właściwie ten cały trójkąt? Aby przygotowanie posiłku było jak najmniej męczące i żeby nie przemierzać w kuchni niepotrzebnych kilometrów. Warto więc o tym wiedzieć i mieć na uwadze podczas tworzenia waszej wymarzonej kuchni.

podstawy-projektowania-kuchni-4Źródło zdjęcia: Home&Style

Funkcjonalność to najważniejsza cecha, określająca kuchnię. Warto zadbać, by to pomieszczenie ułatwiało nam codzienne życie i nie generowało zbędnych utrudnień z powodu złego projektu. Te kilka ważny aspektów, które omówiłam w tekście to zaledwie podstawy projektowania kuchni. W kolejnej części omówię wady i zalety kuchni otwartej oraz zamkniętej, przybliżę Wam rodzaje układów funkcjonalnych, jakie stosuje się najczęściej i przedstawię pięć najważniejszych stref kuchennych. Przygotuję również czytelne tabelki z optymalnymi odległościami i wymiarami w kuchni.

Przy tworzeniu tekstu pomocne okazały się:
Niezgoda Jacek, Aranżacje wnętrz, Wydawnictwo SBM Sp. z.o.o., Warszawa 2012
Neufert Ernst, Podręcznik projektowania architektoniczno-budowlanego, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2011