Kolorystyczny moodboard jest dla mnie świetnym sposobem na ustalenie kolorystyki projektowanego wnętrza i porządną dawką inspiracji. Dobrze jest zobaczyć połączenie dwóch lub więcej kolorów, które mają funkcjonować obok siebie i na własne oczy przekonać się, czy ze sobą współgrają. Dziś przygotowałam trzy zestawienia z pięknym, głębokim grantem.

Granat jest kolorem mocnym i zdecydowanie mniej bezpiecznym niż na przykład równie ciemna, ale neutralna szarość. Musimy pamiętać o jego pomniejszających właściwościach, co będzie kluczowe przy niewielkich wnętrzach. Zwróćcie też uwagę, że odcień odcieniowi nie równy i zupełnie inaczej będzie się prezentował chłodny, zielono-niebieski granat, niż ten wpadający w fioletowe tony. Doskonale pokazuje to poniższe zestawienie kolorów:

kolorystyczny_moodboard_granaty

Granat i róż

kolorystyczny_moodboard_01_granat-_roz

Źródło: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Pierwsza tablica inspiracji, jaką przygotowałam, to połączenie granatu i różu. Ciepły, łososiowy róż rozświetli i ożywi granat. Bardziej zgaszony, pudrowy odcień będzie wyglądał spokojnie, a nawet elegancko. Możemy postawić wyłącznie na dodatki i zabawę granatowo-różowymi poduszkami, albo pójść o krok dalej i spróbować zestawić te dwa kolory bezpośrednio na ścianie. Kompromis? Pojedyncza grantowa ściana w formie dominującego elementu, na której opieramy kompozycję wnętrza i duży różowy obraz lub ścienna galeria w tych barwach. Otrzymamy doskonały kontrast, rozjaśnimy ciemną ścianę, przyciągniemy wzrok. W takim połączeniu kolorystycznym doskonale wygląda też różowa miedź, czemu dowodzi ostatnie zdjęcie z kolażu. Granat plus róż możemy uzupełnić bezpieczną bielą i szarością, bez obawy o nachalny efekt kolorystyczny.

Granat i złoto

kolorystyczny_moodboard_01_granat_zloto

Źródło: 1a, 1b, 1c, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Nic bardziej nie rozjaśni grantu niż odrobina metalu – w przygotowanej przeze mnie wersji połyskujące złoto. Dzięki temu połączeniu uzyskamy piękny kontrast, błyszczący materiał wprowadzi do wnętrza świetliste refleksy i ciepło. Szczególnie podobają mi się sypialnie, w których zastosowano granat z odrobiną złota. Łóżko na tle ciemnej ścianie prezentuje się wyjątkowo dobrze, a nawet niewielki dodatek złota w postaci lampek urozmaici całość. Użycie tego koloru w małych elementach bardzo je wyróżni i sprawi wrażenie dbałości o szczegóły. Złota grafika lub kilka ramek „zrobi” cały efekt.

Granat i zieleń

kolorystyczny_moodboard_01_granat_zielen

Źródło: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Granatowo-zielony moodboard wydaje mi się najbardziej nietypowym w tym zestawieniu. Trudniej zestawić ze sobą dwa ciemne, nasycone kolory. Efekt jednak wydaję mi się bardzo klimatyczny i ciekawy. W tym przypadku warto postawić na sąsiadujące ze sobą tkaniny w ciemnym odcieniu niebieskiego i głębokiej zieleni. Dobrze sprawdzi się tu chłodniejsza, butelkowa zieleń, ale mniej nasycona oliwka. W takim zastawieniu będzie również dobrze wyglądał kolor pomiędzy, czyli niebieskawo-zielony odcień, który doskonałe połączy nam granat i zieleń. Niebanalny efekt gwarantowany, ale pamiętajmy, że wybierając ciemne kolory możemy łatwo przytłoczyć wnętrze.

Jak widać granat daje dość szerokie pole do popisu w połączeniu z innymi odcieniami. Róż, złoto i zieleń to moje ulubione kompozycje. Warto szukać i zestawiać ze sobą różne odcienie, bawiąc się jasnością, czy poziomem nasycenia barw. To, jak widzimy kolory zależy od światła, więc dopasujmy nasze odcienie do warunków oświetleniowych, jakie panują w pomieszczeniu. Sztucznym światłem możemy natomiast wydobyć kolor w tle i sprawić, że nasz granat będzie przykuwał wzrok.

Który moodboard podobał się Wam najbardziej? Lubicie połączenia z grantem?