typy i układy mieszkań oraz rodzaje bloków

Budownictwo wielorodzinne jest w Polsce niezwykle popularne. Wg. badań Eurostatu ok. 45% ludzi w naszym kraju mieszka w blokach, co daje dość równomierny rozkład jeśli chodzi o rodzaj mieszkalnictwa. Warto więc poznać podstawowe typy mieszkań i budynków wielorodzinnych.

Rodzaje budynków wielorodzinnych

typ bloku punktowiec

Dość oczywisty podział klaruje się, gdy weźmiemy pod uwagę sposób komunikacji. Najprostszym i najbardziej zwartym układem jest punktowiec. Mieszkania w takim budynku usytuowane są dookoła ciągu komunikacyjnego, czyli klatki schodowej. Co ciekawe, winda nie jest obowiązkowa w przypadku budynku niskiego, czyli do 4 kondygnacji nadziemnych i 12 m wysokości. Punktowce są często budynkami zajmującymi niewielką powierzchnię w rzucie, o ograniczonej ilości mieszkań na danym piętrze.

blok klatkowiec

Drugi rodzaj, jaki wyróżniamy to znany nam doskonale z tzw. „wielkiej płyty” klatkowiec. Wizualnie możemy wyobrazić sobie go jako połączone w rzędzie punktowce. Budynek taki posiada kilka klatek schodowych, a z każdej mamy dostęp do 2-3 mieszkań. Większa ilość mieszkań przy jednym ciągu komunikacyjnym jest trudna do zrealizowania ze względu na konieczność doświetlenia i przewietrzania.

blok korytarzowiec

Gdy od klatki schodowej poprowadzimy korytarz, otrzymamy korytarzowiec. Taki rodzaj budynku może więc posiadać mniejszą ilość klatek na liczbę mieszkań. Z korytarza znajduje się dostęp do kilku lokali. Jego długość ogranicza odległość konieczna przy ewakuacji, czyli max. 50 m od skrajnych drzwi do wyjścia.

blok galeriowiec

Ostatnim typem budynku wielorodzinnego jest mniej popularny w Polsce galeriowiec. W przypadku takiego obiektu, korytarz znajduje się przy dłuższym boku budynku tworząc galerię. Z niej zaś można bezpośrednio wejść do mieszkania. Nie zawsze jest ona na zewnątrz, może być częściowo przesłonięta lub oszklona.

 

Typy mieszkań
typy mieszkan

Podział samych mieszkań również jest dość oczywisty i intuicyjny. W najprostszym z nich, typ definiowany jest przez ilość pokoi, jaka znajduje się w mieszkaniu. Począwszy od M1, czyli mieszkania jednopokojowego, popularnej kawalerki. Możemy w niej wyróżnić tylko jedną przestrzeń, nie licząc oczywiście łazienki. Gdy dodamy kolejne pomieszczenia, otrzymamy dwupokojowe M2, trzypokojowe M3 oraz czteropokojowe M4.

 

Układy funkcjonalne
uklady mieszkan

Ciekawiej przedstawia się podział ze względu na układ funkcjonalny. Mieszkanie jednoprzestrzenne, jak sama nazwa sugeruje jest otwarte, jednorodne, nie posiada podziałów stałymi przegrodami. W takim wnętrzu wydziela się mniejsze przestrzenie przy pomocy ruchomych elementów czy mebli, a także wizualnie – materiałami i kolorami.

Najkorzystniejsze warunki posiada mieszkanie, gdzie do poszczególnych pokoi można wejść bezpośrednio z przedpokoju, bez konieczności przechodzenia przez inne pomieszczenia. Takie rozwiązanie nazywane jest rozkładowym i sprawdza się szczególnie w przypadku niewielkich mieszkań. Gdy mamy do czynienia z lokum czteropokojowych zazwyczaj sam hol nie spełnia już tak dobrze swojej funkcji, dlatego wprowadza się dodatkowo korytarz, który będzie prowadził np. do części nocnej. W tym przypadku mówimy o układzie korytarzowym.

uklady mieszkan

Innym rodzajem jest układ cyrkulacyjny, gdzie ciąg komunikacyjny zlokalizowany jest wokół pomieszczeń w środku rzutu np. łazienki, wc czy garderoby. Stosuje się też podział funkcjonalny na strefy dzienną – reprezentacyjną, ogólnodostępną, oraz nocną – prywatną, indywidualną. Z podziałem na strefy wiąże się także układ dwupoziomowy (mezonet), w którym często część dzienna ulokowana jest na parterze, zaś strefa nocna na drugim poziomie. Ostatni, układ amfiladowy, charakteryzuje się szeregiem pomieszczeń, w których drzwi znajdują się w jednej osi. Często spotykany w kamienicach z XIX wieku, obecnie prawie nie stosowany w tradycyjnej formie.

Najlepsze w użytkowaniu są mieszkania wyraźnie strefowane. Zapewnia to komfort wszystkim domowników i pozwala na bezkolizyjne funkcjonowanie. Szczegółowo strefy dzielimy na: wejściową, dzienną, rodziców, dzieci oraz sanitarno-gospodarczą. W przypadku małych, jedno- i dwupokojowych mieszkań bardzo trudno o tak wyraźny podział, warto jednak pamiętać, że nie tylko ściany wydzielają przestrzeń.

A Wy w jakim budynku mieszkacie? Który układ mieszkania jest waszym zdaniem najlepszy?